Doğum İzni Hakkı

Doğum İzni Hakkı

Çalışan hamileler için doğum izinleri ve süreleri en önemli konuların başında gelir. Doğum iznine ayrılabilmek için öncelikli olarak doğru zamanı hesaplamak gereklidir. Doğum izni süresi yasal olarak doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere 16 hafta şeklindedir. Hamilelik süresi 40 haftadır. 32.haftadan itibaren doğum raporu alınabilir. Bunun dışında herhangi bir sakınca söz konusu değilse 37.haftaya kadar da çalışma yapılabilir.

 

Ücretsiz Doğum İzni Süresi 

Hamile kadına isteği halinde 16 haftalık süre tamamlanması ya da çoğul gebelik halinde 18 haftalıktan itibaren 6 aya kadar ücretsiz izin verilebilir. Ücretsiz doğum iznini belirleyen kişinin kendisidir. İşveren onayı aranmaz.

Doğum iznine çıkmadan önce bir anne adayının hakkı olan zaman dilimini kaliteli kullanabilmesi için gerek kendisinin gerek bebeğinin ihtiyaçlarını hazırlamalı, yapılacakları ertelememelidir. Zira bu dönem aynı zamanda anne adayı için dinlenme ihtiyacı dönemidir.

 

Doğum İzninde Normal Doğum Ya Da Sezaryen Doğum Farkı 

Doğum şekli doğum iznini etkilemez. Birden fazla bebek bekleyenlerde doğum izni 8 hafta yerine 10 haftadır. Doğum iznine doktor izni ile geç ayrılanlar doğum sonrası süresine eklenir.

 

Doğum İzni Nasıl Alınır?

Çalışan bir anne adayı doğum izni alabilmesi için doktorundan hamile raporu alarak bu belgeyi çalıştığı kuruma teslim etmelidir. Hamilelik belgesi devlet hastanelerinden, kadın doğum servislerinden de alınabilir. Bu belgenin işleme konulması önemlidir.

Doğum izni hem anneye hem babaya verilen bir izindir. Beraberinde süt izni, ücretsiz izin, yarım çalışma gibi haklar da vardır. Kadın çalışan için 1 yaşından küçük bebeklerini emzirmeleri önem taşıdığından bazı çalışan anneler için ücretsiz izin kavramı sıkça tercih edilir. Doğum izin türleri arasında bir diğeri de yarım çalışmadır. Bu seçimde çocuğun gözetimi ve yetiştirilmesi konusunda hak sağlanmıştır.

Soru Sor

avatar