Fazla Mesai Ücreti Alma Hakkı

Fazla Mesai Alma Hakkı

Kanunlarda bir işçinin çalışma süresi haftalık olarak 45 saat olarak belirlenmiş ve bütün işverenlere bu durum belirtilmiştir. 1 gün içerisinde en fazla 11 saat olacak şekilde çalışma yapılmalıdır. Fakat bu durumda günlere bölünerek 45 saati geçmemek gerekmektedir. Bu belirlenen saatin aşılması durumunda fazla çalışılan saatler için işveren tarafından ücret ödenmesi gerekmektedir.

 

Ödenecek Ücretin Belirlenmesi

Maaş hesaplaması üzerinden günlük ücret çıkarılmalıdır ve ödenen günlük ücretin %50 daha fazla olacak şekilde işveren ödeme yapmak zorundadır. Ödenmeyen fazla mesai ücreti için yetkili mahkemelere başvuru yapılabilir. Aynı zamanda faizi ile birlikte ücretin alınması mümkün olunmaktadır. İşçi fazla mesai ücreti yerine izin kullanmak isteyebilir. Çalıştığı süre göz önünde bulundurularak son altı ay çalışma periyoduna bakılarak denk gelen saat veya gün kadar izin kullanmak isteyebilir.

 

Kanunlarca Belirlenen Çalışma Saatleri

Günlük olarak çalışma süresi maksimum 11 saat, Haftalık olarak çalışma süresi maksimum 66 saat, yıllık çalışma süresi maksimum 270 saat olarak belirlenmiştir. Ayrıca gece mesaileri için maksimum çalıştırılma süresi 7,5 saat olarak belirtilir. Aksi her durumda fazla mesai ücreti talep edilebilir. Aynı zamanda iş hakkını da başka sebep sunmaksızın feshedebilmektedir.

 

İşçiden Onay Alınmalı

Her yılbaşında ve sözleşme yenileme dönemlerinde İşçilerden onay alınarak iş kanununun 41. maddesi uyarınca fazla mesai yapılması mümkün olmaktadır. İşçi onay verse dahi fazla mesai yapması durumunda bu ücreti talep edebilmektedir. Yapılan talebin karşılığında ücret alınamaz veya izin kullandırılmaz ise dava açılabilir. Yetkili merciler tarafından gereken belgeler toplanarak somut şekilde davanın kazanılması durumunda faizi ile birlikte ücret kazanılabilinmektedir. Bu tür davalarda zaman aşımı 5 yıl olarak belirlenmiştir. 5 yılı geçen süreler için dava açma hakkı ortadan kalmaktadır.

 

Soru Sor

avatar