Genel Tatil Çalışması Alacağı

Genel Tatil Çalışması Alacağı

Tatil kabul edilen dönemlerde ve tüm işçilerin aynı zaman diliminde çalışmaması durumunda işçiler normal maaşını aynı şekilde alır. Ancak işveren tarafından işçinin tatil gününde çalışması talep edilirse çalışanına ödemesi gereken ücret vardır. Bu ücret maaş dışında ödenen ödeneklerdir. Kanun maddesinde de yer alan bu konu her işçinin hakkıdır. Resmi tatil günlerinde normal maaşında ne kadar kazanıyor ise o kazancının tek günlük brüt ücretini direkt olarak işveren tarafından alınır.

 

Genel Tatil Günlerinde Uygulanacak Faiz Nedir?

Genel tatil günlerinde çalışan işçilere ödenecek ücret ödenmediği zaman işçi şikâyetini yapıp ödenmediğini ispat ettiği an devlet tarafından belirlenen faiz oranlarına göre işçiye ödeme yapar. Bu ödemeler en yüksek mevduat faiz oranlarından yapılarak işçinin hakkı korunur. İşveren işçiye hakkı olan ödemeyi yapmadığı zaman ihtarname gönderilir. Bu ihtarname bir nevi ödemeye davet dilekçesi niteliğindedir. İhtarname de belirlenen süre içerisinde ödeme yapılmalıdır.

 

Genel Tatil Günlerinde Zamanaşımı Süresi Var Mıdır?

Zamanaşımı alacak hakkının belirli bir süre zarfında alınmaması durumunda dava edilme niteliğinden geri kalma işidir. Genel tatil günlerinde alınacak ücretler 5 yıl boyunca hiç yargıya taşınmamış ise bu durum zamanaşımına uğrar.

 

Genel Tatil Günlerinde Nasıl Ücrete Hak Kazanılır?

Genel tatil günlerinde çalışan her kimse bu ücrete hak kazanmış olur. Öncelik olarak 29 Ekim cumhuriyet bayramı, 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı ve benzeri günler tatildir. Eğer bu tatil günlerinde sizler çalışıyorsanız belirlenen bu ücretleri sizlerde hak ediyorsunuz. Bu durum için dilerseniz işvereniniz ile iletişime geçebilirsiniz. Ödenmeyen ücretler içinde konuyu mahkemeye taşıyarak çalıştığınız günlerde sizlere şahitlik edecek birisini bularak dava açabilir ve hakkınız olan tüm ücretleri işverenden direkt olarak alabilirsiniz.

Soru Sor

avatar