Hafta Tatili Hakkı

Hafta Tatili Alacağı

İşçilerin haftanın belirlenen gününde haftalık tatilini yapması, hem motivasyonu artırmak hem de dinlenmeyi sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Yorgunluğunu atmak, sosyalleşmek ve eğlenmek için önemli bir yere sahip olan hafta tatili, işçiler için bir hak olup bu husus İş Kanunu’yla yasal bir dayanak haline gelmiştir. Bazı durumlarda işyerlerinin tatil günlerinde işçi çalıştırması halinde ise haftalık tatil ücreti ödemesi zorunlu olmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu’nun ilgili maddesine göre belirlenen haftalık tatil alacağı, işveren ve işçi arasında uygun koşulları sağlamaktadır.

 

Hafta Tatili Alacağı Nedir?

4857 sayılı İş Kanunu’nun 46. maddesinde yer alan işçinin tatil günü hakkı, bu kanunun 63. maddesiyle detaylandırılarak iş sözleşmesinde belirlenen günlerde çalışılması durumunda yedi günlük zaman dilimi baz alınarak işçinin 24 saat olmak üzere bir tam gün dinlenme hakkı uygun görülmektedir. Milli bayram ve genel tatil günlerinde işçinin çalışması iş sözleşmesi kapsamında değerlendirilip karara bağlanmakta ve sözleşmede bu konuda bir koşul olmadığı takdirde işçi onayı dâhilinde çalıştırmak mümkün olmaktadır. İşçinin hafta tatili olarak belirlenen günden önceki 6 günde çalışmış olması ve bu 6 gün içerisinde yer alan bir günde çalışmama durumu olduğu takdirde ise yasal prosedürler çerçevesinde çalışmış kabul edilerek değerlendirilmesi, işçinin haftalık tatil hakkının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Hafta tatili olarak belirlenen izin kesintisiz olarak kullandırılmakta ve bölünme yapılması mümkün olmamaktadır. Hafta tatilinde işçinin çalıştırılması halinde ise İş Kanunu’nda belirtildiği şekilde işçiye ücret ödenmektedir.

 

Hafta Tatili Alacağı Nasıl Hesaplanır?

İş Kanunu’na göre haftalık maksimum çalışma saati 45 saat olarak belirlenmekte ve işverenin işçiye hafta tatili hakkını vermesi yasal bir zorunluluk olmaktadır. Bazı durumlarda işçinin hafta tatili gününde çalışması gerçekleştiği takdirde ise işverenin işçiye hafta tatili alacağını İş Kanunu’nda yer alan hükümlere göre vermesi gerekmektedir. Hafta tatilinde çalışan işçiye günlük olarak belirlenen ücretle beraber bir buçuk ücret de ödemekle yükümlü olan işveren, işçiyi hafta tatili gününde bir saat dahi çalıştırması halinde bu ücreti ödemek zorunda olmaktadır. Hafta tatilinin kesintisiz 24 olarak belirlenmesinden dolayı işçinin hafta tatili alacağı İş Kanunu’nda belirtilen hususlar çerçevesinde uygulanmaktadır.

2
Soru Sor

avatar
1 Soru konuları
1 Soru cevapları
0 Takipciler
 
İlgi çeken sorular
En yeni sorular
2 Soru yazarı
iscihaklarimizHavva Son soru yazarı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Havva
Ziyaretçi
Havva

Sabah 8 akşam 6 ya kadar çalışıyorum cumartesi mesai zorunlu mu gelmediğimz zaman tutanak tutuldu ve Bi daha tekrarlarnırsa tazminatsız çıkış yaparız dedi işe girmeden önce fazla mesai kağıdı imzalatmışlar bunun hakkında bilgi almak istiyorum

Telefon
5426742985
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Fazla mesaiye onay verdiğiniz için cumartesi günleri gitmeniz gerekmektedir. Eğer fazla mesai kağıdını imzalamamış olsaydınız cumartesi zorunluluğunuz olmayacaktı çünkü zaten hafta içi çalışmalarınız yasal süre olan haftalık 45 saati dolduruyor.

%d blogcu bunu beğendi: