Haklı Fesih Hakkı

Haklı Fesih Nedir?

Çalışma hayatında işçi ve işveren arasında belli başlı haklar bulunur. Bu haklardan bazı durumlarda feshetmek gerekebilir. İşçi ve işveren arasında yaşanan bazı olumsuz tutumlar hakların feshedilmesine sebebiyet verir.

 

İşçinin Haklı Olarak Feshetme Hakkı

İşçi kişi 4857 Sayılı İş Kanununa göre sağlık problemlerinden, ahlak kurallarına uymayan davranışlar, zorlayıcı sebeplerden dolayı haklı fesih yapabilir. İşyerinde kişinin sağlığını tehdit edici bir durum varsa, işçi işyerinde bulaşıcı bir hastalığa bulaştıysa sağlık problemlerinden dolayı haklı fesih yapabilir.

İşverenin yaptığı sözleşmede yazmayan uygulamalar işyerinde yapılıyorsa, işveren işçinin kendisine veya ailesine tahrik edici ayıp sözler söylerse ya da taciz ederse bu durumda ahlaki yönden haklı fesih yapabilir. İşçi ücreti ödenmediği zaman ya da parça parça ödendiği zaman da işçi kişi haklı fesih yapabilir. İşçinin güvenliği için gereken tedbirler alınmadığı zamanlar da işçi haklı fesih yapabilir. İşçiyi zorlayıcı şartlar işyerinde yaşanırsa zorlayıcı sebepten dolayı işçi haklı fesih yapabilir.

 

İşveren Haklı Fesih

İşçi yüz kızartıcı bir suç işlediği zaman, örneğin hırsızlık yaptığında, zimmetine para geçirdiğinde, müşteri kaybettiğinde ya da işverene küfür ettiğinde işveren de haklı fesih yapabilir. Bununla beraber işçi kişi dilekçe vermeden haksız izin yaptığında, sahte evrak düzenlendiğinde ya da iyi niyeti suiistimal ettiğinde işveren haklı fesih yapabilir.

İşçi birey işyerinde huzur bozucu davranışlar sergilediği zaman, iş sözleşmesine uymayacak şekilde hareketlerde bulunduğu zamanlarda, işyerinde herhangi birine iftira attığı zaman ya da ahlaksız davranışlarda bulunduğu zamanlarda işveren haklı fesih yapabilir.

Bu durumda hem işçinin hem de işverenin haklı olarak fesih yapma halkı bulunuyormuş fesih yaparken aranan tek şart ise haksızlık yapılan durumun ispat edilmesidir.

1
Soru Sor

avatar
1 Soru konuları
0 Soru cevapları
1 Takipciler
 
İlgi çeken sorular
En yeni sorular
1 Soru yazarı
Mehmet Son soru yazarı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

İşten çıkarıldım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Tazminat alabilir miyiz?

%d blogcu bunu beğendi: