İkramiye Hakkı

İkramiye Alacağı

İkramiye alacağı, personel ya da işçinin işyerine olan katkıları ve aynı zamanda memnuniyet sağlaması durumunda işveren tarafından bir defa veya dönemsel olarak verilen ya da doğum ve ölüm gibi sebeplerden dolayı verilen ücrettir. İşçinin başarısının karşılığı olacak şekilde verilmektedir.

Nasıl elde edilir?

İşyerinde ayrım yapılmaksızın çalıştığı süre sınırlı olmayacak şekilde işçiye ikramiye talep hakkı doğar. 6772 sayılı yasaya bağlı kalınarak tüm kurum ve kuruluşlar ikramiye ödemesi yapmak zorundadır. İkramiyenin boyutu toplu ya da birebir yapılacak sözleşmeler ile belirlenebilmektedir. Sözleşme değişmelerinde önceki sözleşme aynı şekilde kabul edilmektedir. Yeni sözleşmeler ileri dönük yapılacak ikramiye ödemeleri olarak kabul edilmektedir.

 

Ödenmeyen ikramiye Alacağı

Alt üst yönetime bakılmaksızın ödenmeyen her türlü ikramiyeden işveren sorumludur. Verilmeyen ikramiyelerde işyeri sorumlu tutulmaktadır. İkramiye gününde ödenmez ise işçinin 4857 numaralı yasanın 24/11-e maddesi durumunca yapılan iş sözleşmesini karşılıksız olarak feshetmesi mümkün olmaktadır. Gecikme durumunda yirmi gün bekleme süresi belirtilmiş olup bu süre zarfında ödenmemesi durumunda yasanın 34’üncü maddesine göre çalışan işçinin işini yapmama hakkı doğar.

 

İşverenin Yapması Gerekenler

İşveren hiçbir sebepten dolayı ayrımcılık yapamaz. Aynı zamanda ödemeler kişinin kendi banka hesap numaralarına yapılmalı gerektiği zamanda ispatlanmalıdır. Ödemeleri zamanında yapmalıdır aksi durumda bankaların o dönemki faizleri üzerinden en yüksek faiz oranı uygulanmaktadır. Grev durumlarında ise en yüksek orandan işletme kredisi faizi uygulanarak, yeniden sözleşme imzalanması gerekmektedir. Ayrıca kıdem tazminatı olarak alınacak ücretlerin tespitleri sırasında işçiye maddi manevi olarak para ile ölçülebilecek menfaatleri de göz önünde tutmak gerekir. İkramiye ödemesi yaparken bu ayrıma iyi varılmalıdır. Bu alacak için borçlar kanununun 126. Maddesinde belirtildiği gibi beş yıllık zaman aşımı durumuna tabidir.

2
Soru Sor

avatar
1 Soru konuları
1 Soru cevapları
1 Takipciler
 
İlgi çeken sorular
En yeni sorular
2 Soru yazarı
iscihaklarimizMehmet Son soru yazarı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Ben bir sitede kapıcı olarak 5 yıldır çalışıyorum kapıcı maarif 2501 tl olmasına rağmen site bana 2324tl veriyor ben istediğimde vergiden muhafız biz diyorlar ne yapmam gerekir.

Telefon
05438581508
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Eksik ödemeler için arabulucu yoluna başvurup sonuç alamadığınız taktirde dava açabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: