İş Sağlığı ve Güvenliğinden Yararlanma Hakkı

İş Sağlığı Ve Güvenliği Hakkı Nedir?

İş sağlığı ve güvenliği tüm dünyada çalışanların gerek fiziksel gerek ruhsal olarak uygun şartlar altında çalışmasını desteklemek amacı ile düzenlenmiş yasalardan oluşan ve ülkemizde de 2008 tarihi itibari ile iş yasaları arasında kendine yer edinmiş haklar bütünüdür.

 

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Amacı Ve Kazandırdıkları

İş sağlığı ve güvenliği yasaları ile çalışanlar daha güvenli ve huzurlu bir ortamda çalışma hakkına sahip olmuştur. Günümüzde gerek ofis ortamında, gerek sahada, gerek fabrikada milyonlarca çalışan birçok kaza riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu kazalar çoğu kişiyi çalışmaktan men edebilecek seviyede ciddi fiziksel ve ruhsa hasarlar bırakabilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği hakları ile çalışanların bu kazalara maruz kalma sınırının olabildiğince aşağı çekilmesi hedeflenmektedir. İşverenler iş sağlığı ve güvenliği yasaları çerçevesinde yapılan iş doğrultusunda çalışanlar ve kendileri için en uygun ortamı hazırlamak ile yükümlüdür. Çalışanlar ise yine aynı şekilde iş sağlığı ve güvenliği yalarının getirdiği koşulları işvereninden temin etmesini istemek ve bu kurallara uymak zorundadır.

 

İş Sağlığı Ve Güvenliği Haklarının Çalışanlara Kazandırdıkları

Ülkemizde her gün birçok çalışan hayatını riske atacak birçok durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum işverenden ve yetersiz iş ekipmanlarından kaynaklı olduğunda, çalışanların haklarını savunabilmesi için iş yasaları mevcuttur. Örneğin bir inşaat işçisi kendisine olası bir kaza durumunda başını koruması için işvereninden baret temin edilmesini istemek zorundadır ve işveren bunu yerine getirmek ile yükümlüdür. İşverenin çalışma için gerekli zemin ve ekipmanları temin etmemesi ve çalışanın bu gibi sebepler ile bir kazaya uğraması durumunda çalışan iş mahkemelerine başvurarak işvereninden tazminat talep edebilmektedir. Bu tazminat işin ve işyerinin koşulları doğrultusunda belirlenir. Çalışanlar bu gibi durumlarda iş mahkemelerinde haklarını iş sağlığı ve güvenliği yasaları doğrultusunda arayabilmektedir.

2
Soru Sor

avatar
1 Soru konuları
1 Soru cevapları
0 Takipciler
 
İlgi çeken sorular
En yeni sorular
2 Soru yazarı
iscihaklarimizFerdi Son soru yazarı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Ferdi
Ziyaretçi
Ferdi

Şuan çalıştığım yerde en ufak bir iş guvanlıgı alınmış değil iş guvanlıgı yok sağlık koşullarını tehtıt eden yemek verme şartları koğuş sağlığı çok tehlikeli ve hat safada bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz

Telefon
05355795145
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Alo 170’i arayıp şikayet oluşturabilirsiniz. Yetkililer gelip denetim yaparlar ve işveren gerekli önlemleri almak zorundadır.

%d blogcu bunu beğendi: