Kıdem Tazminatı Alma Hakkı

Kıdem Tazminatı Alacağı 

Kıdem tazminatı ifadesini hukuksal olarak; belirli bir zaman dilimi boyunca kesintisiz çalışan kişilerin alabileceği toplu bir para anlamına gelir. Emeklilik hali ya da herhangi başka bir sebepten dolayı işten çıkarılması durumunda, kişiye hizmet verdiği dönem tutarı kadar hesaplanan ve topluca ödenen bir ücret miktarıdır. Yani şirketlerin kıdem tazminatı alabilmeleri için belirlemiş olduğu süreyi dolduran ve bir sebep ile işten çıkarılmak zorunda kalan kişilerin faydalanacağı bir sistemdir.

Kıdem Tazminatı Alabilmek İçin Neler Yapılmalı? 

Her çalışanın yasal olarak hak ettiği bir sistem olan kıdem tazminatından yararlanabilmek için bazı şartlar bulunur. Bünyesinde personel çalıştıran tüm işyerlerinin, işten çıkardığı her personeli için kıdem tazminatı ödemesi zorunludur. Fakat çalışanın yapacağı bazı kusurlar dolayısı ile şirketlerin kıdem tazminatı ödememe gibi hakları da vardır.

  • Öncelikle işten çıkarılan kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için en az 1 yıl boyunca kesintisiz olarak (izin günleri hariç) o işyerinde çalışmış olması gerekir.
  • Kıdem tazminatı alabilmek için, kişinin işyeri tarafından çıkarılması gerekir. Yani kişi kendi isteği ile istifa ederse ne yazık ki bu yasadan faydalanamaz.
  • İstifa eden kişi yalnızca sağlık sorunları nedeni ile ve işyerinde yaşamış olduğu ahlaki ve uygunsuz nedenler ile işine son verme kararı almışsa haklı görülür. İstifa etse bile kıdem tazminatı alabilir.
  • Erkekler, askerlik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalan kişiler için de kıdem tazminatı ödenir.
  • Kadınlar, evlilik gerekçesi ile işten ayrılmak istediğini işyerine belirtmesi halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? 

İşten çıkarılan kişinin çalıştığı süre hesaplanır. Çalıştığı her yıl için aldığı brüt ücret ile çarpılır. Yıla tamamlanmayan günler ise ayrı olacak şekilde yine brüt ücret ile çarpılarak hesaplanır. Sonuçta çıkan iki sonuç toplanarak, kişiye topluca ödemesi yapılır.

 

 

12
Soru Sor

avatar
6 Soru konuları
6 Soru cevapları
1 Takipciler
 
İlgi çeken sorular
En yeni sorular
7 Soru yazarı
AhmetSedanurveliFadimeBülent Son soru yazarı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Necmettin
Ziyaretçi
Necmettin

6 yıldır emekli sgdp ödenerek 30 gün süreli çalışmaktayım.20 20 yilindan itibaren part time 16 gün çalıştırılmak ıstenıyorum .Eski tazminatımın verilmesi gerekirmi? Devam halinde tazminat hakkım eski çalışma surelerimde dahil devam edermi tessekurler

Telefon
05555555555
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Sizin durumunuzda her iki şekilde de hareket edilebilir. Full time çalıştığınız dönemlerin hesabı yapılarak tazminatınızı alıp part time çalışmaya geçebileceğiniz gibi, herhangi bir ödeme almadan da çalışma şeklini değiştirerek hizmet vermeye devam edebilirsiniz. İkinci yolu izlediğinizde işten ayrılacağınız gün geldiğinde her iki dönem çalışmanıza ilişkin kıdem hesabınız yapılır ve hak kaybı olmadan ödemenizi alabilirsiniz. Hangi yolu izleyeceğiniz işveren ile aranızda yapacağınız anlaşmaya kalmıştır. Bu konuda sözlü olabileceği gibi yazılı bir anlaşma da yapabilirsiniz.

Bülent
Ziyaretçi
Bülent

Özel bir şirkette 5.5 yıl dır çalışıyorum. Günlük ortalama 12-13 saat çalışıyorum. Resmi tatil günleri ve dini bayramlar dahil izinsiz çalıştırılıyorum. Son olarak da yılım dolmasına ramen 5 aydır zam vermiyorlar. Artık işten ayrılmayı düşünüyorum. Ama hakkım olan alacaklarımı nasıl alabilirim bilmiyorum. Bilenler bana akıl versin. Lütfen yardımcı olun

Telefon
5443518269
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Fazla mesai ücreti ile milli ve dini bayram çalışmasına ilişkin ücretleriniz ödenmiyorsa bu halde hak ettiğiniz ücretlerin ödenmemesi sebebiyle iş yerinden tazminatlı çıkış yapabilirsiniz. Bunun için işverene ihtarname çekerek haklarınızı talep etmeniz gerekmektedir. Sonrasında da arabulucu ve gerekirse dava yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Fadime
Ziyaretçi
Fadime

İşyerinde kreş yok 150den fazla kadın çalışanı olmasına rağmen kreş açmadı bende 6 ay ücretsiz izinden sonra çalışmak istedigimi fakat kreş olmadığı için tüm haklarımı talep ederek fesih edilmesi istedim işyeri normal istifa dilekçesi verdi imzalamadim Nereye başvuru yapmak gerekiyor tüm haklarımı almam için lütfen yardımcı olur musunuz

Telefon
05077098309
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

İşveren belli koşullar altında iş yerinde kreş açmak zorundadır. Zorunlu olduğu halde kreş açmadıysa doğum yapan çalışanının tazminatlı çıkış yapma imkanı bulunmaktadır. Bu durumda istifa dilekçesi vermeyiniz. İhtarname çekerek arabulucu yoluna başvurup gerekirse dava açmalısınız.

veli
Ziyaretçi
veli

1 .5 sene bir şirketin taşeron bölümünde çalışıyorum ve kendi isteğimle iş yerinderin ki belirli unsurlar yüzünden işimi bırakmak zorunda kaldım.bunların bazıları bazı haklarımdan yararlanamadığımdan dolayı.bana yardımcı olur musunuz

Telefon
05378842740
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Hangi haklarınızdan yararlanamadığınızı belirtirseniz bu hakların size tazminatlı çıkış hakkı verip vermediğini tespit edebiliriz.

Sedanur
Ziyaretçi
Sedanur

6 aydır aynı iş yerınde çalışıyorum bundan önce 9 ay aynı işte ama başka memlekette çaliştim şimdiki caliştıgım iş yeri kapanıyor ve ıhbart vermediler kıdem taZminatı veya işşilik maaşi alabiliyormuyum

Telefon
05445852551
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Aynı iş yerindeki çalışmanız 1 yılı geçtiyse kıdem hakkınız doğar. İhbar tazminatı için süre sınırı yoktur, her koşulda ihbar ödemesi yapılmalı ya da ihbar süresi kadar çalışma imkanı sunulmalıdır. Maaşınızı ise çalıştığınız gün kadar alma hakkınız bulunmaktadır.

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Devlet dairesi taseron işçisiyim 5.5yıdırçalışıyorum emekli olup aynı işyerinde çalışmak için kıdem tazminatını almadan emekli olsam daha sonra kıdem tazminatımı alabilirmiyim

Telefon
05374906571
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

emeklilikle çıkış yapacağınız tarihten itibaren 5 yıl içinde kıdem tazminatınızı almanız gerekir aksi taktirde zamanaşımına uğrar.

%d blogcu bunu beğendi: