Kıdem Tazminatı Alma Hakkı

Kıdem Tazminatı Alacağı 

Kıdem tazminatı ifadesini hukuksal olarak; belirli bir zaman dilimi boyunca kesintisiz çalışan kişilerin alabileceği toplu bir para anlamına gelir. Emeklilik hali ya da herhangi başka bir sebepten dolayı işten çıkarılması durumunda, kişiye hizmet verdiği dönem tutarı kadar hesaplanan ve topluca ödenen bir ücret miktarıdır. Yani şirketlerin kıdem tazminatı alabilmeleri için belirlemiş olduğu süreyi dolduran ve bir sebep ile işten çıkarılmak zorunda kalan kişilerin faydalanacağı bir sistemdir.

Kıdem Tazminatı Alabilmek İçin Neler Yapılmalı? 

Her çalışanın yasal olarak hak ettiği bir sistem olan kıdem tazminatından yararlanabilmek için bazı şartlar bulunur. Bünyesinde personel çalıştıran tüm işyerlerinin, işten çıkardığı her personeli için kıdem tazminatı ödemesi zorunludur. Fakat çalışanın yapacağı bazı kusurlar dolayısı ile şirketlerin kıdem tazminatı ödememe gibi hakları da vardır.

  • Öncelikle işten çıkarılan kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için en az 1 yıl boyunca kesintisiz olarak (izin günleri hariç) o işyerinde çalışmış olması gerekir.
  • Kıdem tazminatı alabilmek için, kişinin işyeri tarafından çıkarılması gerekir. Yani kişi kendi isteği ile istifa ederse ne yazık ki bu yasadan faydalanamaz.
  • İstifa eden kişi yalnızca sağlık sorunları nedeni ile ve işyerinde yaşamış olduğu ahlaki ve uygunsuz nedenler ile işine son verme kararı almışsa haklı görülür. İstifa etse bile kıdem tazminatı alabilir.
  • Erkekler, askerlik nedeni ile işten ayrılmak zorunda kalan kişiler için de kıdem tazminatı ödenir.
  • Kadınlar, evlilik gerekçesi ile işten ayrılmak istediğini işyerine belirtmesi halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır? 

İşten çıkarılan kişinin çalıştığı süre hesaplanır. Çalıştığı her yıl için aldığı brüt ücret ile çarpılır. Yıla tamamlanmayan günler ise ayrı olacak şekilde yine brüt ücret ile çarpılarak hesaplanır. Sonuçta çıkan iki sonuç toplanarak, kişiye topluca ödemesi yapılır.

 

 

Soru Sor

avatar