Kötü Niyet Tazminatı Alma Hakkı

Kötü Niyet Tazminat Alacağı

İş güvencesinden yararlanamayan işçilerin işverenin iş sözleşmesini kötüye kullanması durumunda işçiye üç katı tazminat ödenir. Tazminatın hesaba yatırılacağı tarih ise işçinin kıdemine göre farklılık gösterir.

6 ve üstü çalışan işçilere tazminat 2 hafta içerisinde, 6 ay-1,5 yıl arası çalışan işçiye 4 hafta içerisinde, işçi 1,5 yıl-3 yıl arası çalışıyorsa 6 hafta, işçi 6 yıldan fazla çalışmışsa 8 hafta içerisinde bildirim gelir.

Kötü niyet tazminatı işçinin kıdemine göre belirlenir ve kıdem bildiriminin üç katı kadar işçiye tazminat ödenir. Eğer daha az olacak şekilde işveren işçiye tazminat öderse ödemiş olduğu tazminat ücretine faiz biner. Ödenmemiş olurda aynı zamanda işveren kişi hapis cezasına tekabül edecek düzeyde ceza alır.

 

Kötü Niyet Tazminatı Ödenirken Ne Baz Alınır?

Kötü niyet tazminatı alınırken kişinin sözleşmeyi fesh ettiği gün brüt maaşı ne ise o baz alınır. Tazminat ödenirken sadece maaş değil, işverenin işçiye vermiş olduğu diğer maddi imkânlar da göz önünde bulundurulur. Bu maddi imkânlar dâhil edilmediği takdirde ödenen tazminat geçerli sayılmaz ve yine işveren kişi cezaya maruz bırakılır.

 

Kötü Niyet Tazminat Ödemesi Kapsamı

İşverenin işçiye vermiş olduğu yemek yardımı, yol yardımı, lojman yardımı, kira yardımı, erzak yardımı, bez yardımı, bayram harçlığı, yakacak parası, süt parası, su parası, giyim yardımı ve primler de ödenecek tazminat bedeline dahil edilir. Tazminat ödeneceği zaman elde edilen diğer yardımlar da baz alındığı için tazminat ödemesi epey yüksek olur. Bu da işçinin epey bir avantajına yarar.

 

Kötü Niyet Tazminat Faizi

İşveren işçiye tazminat ödeyeceği zaman gününü geciktirdiği takdirde tazminat bedeline faiz ödenir. İşlenecek olan faiz de tazminat bedeline göre belirlenir.

4
Soru Sor

avatar
2 Soru konuları
2 Soru cevapları
0 Takipciler
 
İlgi çeken sorular
En yeni sorular
3 Soru yazarı
CaniscihaklarimizMesut kesgin Son soru yazarı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Mesut kesgin
Ziyaretçi
Mesut kesgin

Sigortalı çalıştığım halde maaşımı düzgün alamıyorum napmam gerekiyor

Telefon
05063657342
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Maaşınızın düzgün ödenmemesi size kötü niyet tazminatı alma hakkı vermez ancak bu sebeple iş yerinden tazminatlı çıkış yapabilirsiniz. Eğer iş yerindeki çalışma süreniz 1 yılın üzerindeyse kıdem tazminatı alabilirsiniz. Diğer yandan fazla mesai, milli ve dini bayram çalışması, hafta tatili çalışması vs yaptıysanız, yıllık izin kullanmadıysanız bunlara ilişkin alacaklarınızı da kıdem tazminatıyla beraber alabilirsiniz.

Can
Ziyaretçi
Can

İyi çalışmalar 2 yıldır kurumsal bir firma da çalışıyorum çalıştığım firmanın mağaza müdürü beni 2 yıldır full time çalışmadan benim onayım olmadan part-time geçiş yaptırıyor nasıl bir yol izlemeliyim

Telefon
5373275131
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

İşveren part time geçişinizi yazılı bildirimle yapmak zorunda. Eğer bu konuda size yazılı bildirim yapılmıyorsa eski çalışma sisteminizde devam edebilirsiniz ancak yazılı bildirim yapılırsa siz de yazılı bildirimi tebliğ almanızdan başlayarak 6 iş günü içinde değişikliği onaylamadığınızı yazılı olarak işverene tebliğ etmelisiniz. Bu taktirde eski sistemde çalışmaya devam edebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: