Meslek Hastalığından Doğan Maddi Ve Manevi Tazminat Hakları

Meslek Hastalığından Kaynaklanan Maddi Ve Manevi Tazminat Hakları

Tüm dünyada senelerdir göz önünde bulundurulan ve yaklaşık 13 yıldır ülkemizde de oldukça önem arz eden iş sağlığı ve güvenliği yasaları çalışan her insanın fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için oluşturulmuş bildirgedir. Günümüz itibari ile tüm işverenler ve çalışanlar bu yasalara uygun bir şekilde çalışmak zorundadır.

İş sağlığı ve güvenliği denetimlerinin yeterli olması için iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı bölümleri oluşturulmuş ve nitelikli elemanlar yetiştirilmiştir. Bu uzmanlar her iş yerini denetleyerek, çalışma alanlarının işçi için uygun olup olmadığını gözetlemek, uygun olmayan koşulları düzenlemek ve uygun ortamın hazırlanmaması durumunda  iş yerini gerekli yerlere bildirmek ile yükümlüdür.

 

Meslek Hastalığı Nedir?

Meslek hastalığı, herhangi bir meslek dalında yeterli ve gerekli çalışma ortamının oluşturulmaması durumunda çalışanın zamanla ya da ani olarak yakalanma riski olan hastalıklardır. Örneğin zehirli gazların oluşabileceği yerlerde çalışanların maske kullanımı zorunludur ve bu maskenin kullanılmaması durumunda zaman içerisinde solunum yollarında çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Benzer şekilde çok gürültülü ortamlarda çalışanların kulak koruyucu ya da tıkaç gibi ürünler kullanması şartı vardır. Belli bir desibelin üzerine uzun süre ekipmansız maruz kalmak kişide sağırlığa ya da yüksek derece işitme kaybına neden olabilmektedir. Meslek hastalıklarına bunun gibi yüzlerce örnek verilebilir.

 

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kapsamında Çalışanların Hakları

2008 yılı itibari ile iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamında çalışanların kendilerinden kaynaklı olmayan herhangi bir iş kazasına maruz kalması durumunda arayacağı bazı haklar mevcuttur. Genel ayrıntıları ile bu haklar detaylandırılabilmekle beraber, çoğunlukla iş yerine açılabilecek maddi ya da manevi tazminat davaları açılıp hak talep edilebilmektedir. Bu haklar sadece fiziksel bir zarar ile sınırlandırılamaz. Psikolojik ve ruhsal açıdan sıkıntı çeken kişiler manevi tazminat davası hakkına da başvurabilir.

 

Soru Sor

avatar