Milli Bayram Tatil Hakkı

Milli Bayram Çalışması Alacağı

Milli bayramlarda çalışmak demek çalıştığınız günün hakkını maaş dışında almak demektir. Milli bayram çalışması alacağını almak için öncelik olarak milli bayramlarda çalışmış olmanız gerekir. Ülkemiz içerisinde bulunan 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma gençlik ve spor bayramı, 30 ağustos Zafer Bayramı, dini bayramlar da milli bayram niteliği taşıdığından dolayı kurban bayramı ve şeker bayramı gibi günler milli bayram olarak adlandırılır. Bunlar dışında yer alan günler ise 1 Mayıs emek ve dayanışma günü, 1 Ocak yılbaşı, 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günü tatil olan günler arasında yer alır.

 

Milli Bayram Çalışması Alacağı Nasıl Hesaplanır?

Milli bayramlarda çalışan kimseler çalıştığı gün kadar maaşına ek olarak bayram çalışma alacağı almak durumundadır. İşçi tatil gününde çalışırsa, herhangi bir iş gereği olmadan yasaların belirlemiş olduğu yetki ile kazandığı 1 günlük ücretine artı olarak tatil gününde çalıştığı zamana aitte bir ek ödeme yapılır. Toplamda iki günlük bir ücret kazanır. Her tatil günü için belirlenen ücret işçinin 1 günlük brüt ücretini kapsar.

 

Gününde Ödenmeyen Ücretler İçin Faiz Uygulaması

İşçi milli bayramlarda çalıştığı zaman o ücrete hak kazandığı gibi firma çalışanın hakkını vermez ise uygulanabilecek yaptırımlardan bir tanesi de faiz uygulamasıdır. Bu faiz uygulaması mevduata uygulanan faizlerin en yükseği olarak biliniyor. Böylelikle herhangi bir resmi tatilde çalışıyor iseniz mutlaka hakkınız olan ödeneği kanunlarında maddesinde yer alan bu ödeneği almanız gerekir. Ödenmeyen ödenekler için işyerine işçi tarafından tebligat gönderilerek borcunun en kısa zamanda ödenmesi talep edilir. İhtarname üzerinde çoğu zaman tarih bulunsa da bazı ihtarnamelere tarih eklenmez. Bu durumda da ihtarnamenin tebliğ edilen tarihten itibaren esas alınır.

Soru Sor

avatar