Sigartalı Olma Hakkı

Sigortalı Olma Hakkı

Hizmet tespit davası kanuna göre işçilerin hesaplanan aylık primlerinin ve hizmet belgelerinin istekleri doğrultusunda verilmemesi durumunda açılabilecek davadır. 5510 sayılı kanunun belirlenen maddesince düzenlenmiştir. Sigortalı olarak çalıştırılmayan veya sigortası düşük olarak yatırılan kişiler tarafınca açılabilir. Burada ki amaç çalışanların sigortalarının yatmadığı süre içerisinde sigortalı sayılmasını sağlamaktır.

 

Dava Nasıl Açılır?

Bu dava kişinin kendisi yanı sıra mağdur durumda olan ve eş vefatından sonra eş, çocuk, anne ve baba tarafından açılabilir. Hizmet tespit davası gerekli şartların gerçekleştirilmesi ve belirlenen harç yatırılarak bir dilekçe ile açılabilinmektedir. Dava ücretleri ortalama 35tl-50tl arasındadır.

 

Sigortalı Olma Hakkı Şartları Nedir?

  • İş yeri 5510 sayılı kanuna göre iş sağlayan olmalı,
  • Davacı belirtilen süre içerisinde iş yerinde olduğunu ispatlamalı,
  • Uzun vade sigorta kapsamında dava açılmalı
  • Sigortasız çalıştırıldığı firma tarafından tespit edilmemiş olmalı
  • Zaman aşımına uğramamış olmalı

Bu şartlar yerine geldiği sürece ortalama olarak hizmet tespiti davası iki tarafında dinlenmesi sonucunda çözüme ulaşacaktır. Süre olarak her davada olduğu gibi bilgi verilememektedir. Bu sürecin avukatlarca takip edilmesi daha doğru olmaktadır. Ayrıca mahkeme tarafından bilirkişi atanarak yapılacak araştırma da göz önünde bulundurulmalıdır. Yargıtay tarafından esas ispat yöntemi kullanılarak şahitlerin dinlenmesi ve somut olarak veri toplanması amaçlanmıştır. Zaman aşımı olarak belirlenen süre Sosyal Sigortalar Kurumuna başvuru yapıldığı tarih olarak belirtilebilir. 5 Yıl içerisinde başvuru yapılmış olmalıdır. Aksi durumlar zaman aşımı olarak kabul edilecektir.

 

Davayı Kazanma Sonucu

Davayı kazanan işçi mahkeme ilamı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmalı ve verilen kararın infazını talep eder. Bu durumda kurum daha önceden belirlenmiş süreler için işveren payı, primler, idari para cezası, gecikme zamları ile birlikte işverenden bunu tahsil eder.

Soru Sor

avatar