Süt İzni Hakkı

Süt İzni Hakkı

Yeni doğan bebeklerde doğum sonrasında çalışan anneler için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için süt izni uygulaması vardır. Bu hak hem özel sektör hem de kamu kurumlarında çalışan kadınlara verilen haktır. Hamileliğin sona ermesi ile birlikte emzirme izni olarak da tanımlanan süt izni hakkı verilir. Bebek 1 yaşını doldurana kadar bu hak kullanılır.

 

Süt İzni Süresi Ne Kadardır?

Süt izni süresi hamileliğin sona ermesi ile birlikte bebek 1 yaşına kadar günde 1,5 saatlik süt izni hakkı vardır. Böylelikle bebeğin beslenme süreci aksatılmadan beslenme yapılmaktadır. Çalışan anne süt verme saatini kendi inisiyatifinde ayarlar ve bunu bildirir. Süt izni çalışan kişinin çalıştığı günler için geçerlidir, çalışmayan günlerde süt izni kullanılmaz.

 

Memurlarda Süt İzni

Memurlarda süt izni kullanımı doğum sonrası izninin bitimi ile başlar ve ilk 6 ayda günde 3 saat ikinci 6 ayda günde 1,5 saat şeklinde izin süresi bulunur.

Çalışan anneler için kuşkusuz iş hayatını devam ettirmek çok zordur. Bu sebeple birtakım ayrıcalıklar vardır ki; böylelikle hem anne için hem bebek için bu haklar detaylar halindedir. Doğum sonrası süt izni kullanılmaya başlanması ile birlikte yarım gün süt izni hükmü de yer almaktadır. Bu hak günlük verilen saat dilimi ya da yarım gün izin hakkı olarak tercih edilerek kullanılabilmektedir. Yarım gün süt izni hakkı kadın çalışanın birinci doğumunda 2 ay, ikinci doğumunda 4 ay şeklinde kullanma hali ile devam eder.

 

Süt İzni Bölünerek Kullanılabilir Mi?

Süt izni saati bölünerek kullanılabilir. Kadın çalışan emzirme iznini hangi saatlerde kullanacağını belirler ve işverenine belirtir.

Bir memur için süt izni kullanımı doğum sonrasından itibaren çalışılan kuruma dilekçe verilmesi ile başlar. Özel sektörde ise toplam 1,5 saat süt izni verilir. Süt izni her gün bebeğin düzenli olarak bebeği beslemesi için verilen bir hak olduğundan kullanılması hakkında bazı detaylar mevcuttur. Bu iznin toplu olarak kullanılması diye bir detay yoktur. Ancak bazı iş yerlerinde böyle bir hak da tanınmaktadır.

 

Soru Sor

avatar