Ücret Alma Hakkı

Ücret Alacağı

Ücret alacağı, işçinin işverene karşı yükümlüsü olduğu hizmete karşılık olarak işçiye işveren tarafından ya da üçüncü kişiler tarafından sağlanmış olan para ile ödenen tutarlar olarak bilinir. Ücret ödemesi şu şekilde yapılır;

  • Ücret alacağı, sadece para ile alınır ve işveren tarafından para dışında başka hiçbir ödenek ücret alacağına karşı verilmez.
  • Bono ya da kıymetli evrak niteliğinde olan çek ve senetler ödeme aracı olarak kullanılamaz.
  • Kişi ya da kurum fark etmeksizin ödeme yapılabilir.
  • En birincil kural olarak bilinen banka aracılığı yolu ile ödeme yapılır.

En geç yapılabilecek ödeme tarihi 1 ayı geçemez. İş sözleşmesi fesih edildiği zaman işçinin kazanmış olduğu tüm hakları verilir.

 

Ücret Alacağının Ödenme Biçimi Nasıldır?

Ücret her kime ödenirse ödensin Türk Lirası şeklinde kişilere ödenir. Ancak hizmet akdinde yabancı unsurlar yer alıyor ise böyle bir durumda dolar ya da Euro olarak ödeme yapılabilir. İşçiye yapılan sosyal yardım, yol parası, temizlik, yakıt ve doğalgaz gibi ödemelerde ayni ödemeler olarak bilinir.

 

Ücret Pusulasında Yer Verilen Ayrıntılar Nelerdir?

Ödeme günleri, ödeme gününün ait olduğu dönem, fazla çalışma günleri, sigorta primleri, nafaka, icra ve kesintiler yer verilir. Ücret ödemesinde hem işverenin hem de işçinin dikkat edeceği en önemli hususlardan bir tanesi de ödeme elden yapıldığı zaman ne kadar ücretinin elden teslim alındığı ıslak imzalı ve kaşeli bir şekilde şirketin logosunu gösteren bir belge almalıdır. Alınan her bordro üzerinde gerekli kontrollerin yapılarak çalışma saatlerinin doğru bir şekilde bordro üzerinde yazılı olup olmadığını kontrol etmelidir. Böyle durumlarda her zaman için yazılı ve imzalanmış olan belge gerçek belge kabul edilmesinden dolayı gerçek çalışma saatlerinin ispatlanması zorlaşabilir.

 

14
Soru Sor

avatar
7 Soru konuları
7 Soru cevapları
0 Takipciler
 
İlgi çeken sorular
En yeni sorular
7 Soru yazarı
Tuğba ŞentürkRAMAZANErgünCevatiscihaklarimiz Son soru yazarı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Orhan
Ziyaretçi
Orhan

Aralık ayında iş yerinde 2 arkadaşımız iş kazası sonucu vefat etti ve bizlere 5 gün çalışma yok diye söylediler. İşe gitmeyen arkadaşların paralarını ödeme zorunluluğu var mıdır teşekkürler

Telefon
5432103269
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

İşveren çalışma yok dediyse size ücretli izin vermiş demektir. Dolayısıyla o günlerin ücretini kesemez. Size tam ödeme yapmak zorundadır.

Dursun
Ziyaretçi
Dursun

Ben Bursa’da *** tekstil adında bir firmada çalıştım ve 6 Aralık’ta işten ayrıldım ve maaş günü geldiğinde maaşımın bankaya yatan kısmının yatmadigini gördüm firma yetkililerine mesaj attım ama geri dönüş olmadı ayrıca firma benim maaşım 4000 ₺ iken asgari ücretten yatırmış ne yapabilirim

Telefon
05434467429
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Merhaba, işveren ücretinizin tamamını yatırmak zorundadır. Yatırılmayan kısımını işverenden isteyebilirsiniz. Eğer vermezse arabulucuya başvurup dava edebilirsiniz.

Cevat
Ziyaretçi
Cevat

Bir arkadaşım başka bir bulduğu için çalıştığı yerden çıkmak istiyor.işyerine söylediğinde 15 gün daha çalışması gerektiğini hemen çıkarsa 15 günlük çalışma ücretinin kesileceğini söylüyor bu mümkünmü

Telefon
05533131305
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Evet mümkündür. Arkadaşınızın derhal fesih hakkı yoksa ihbar süresini çalışması gerekir, çalışmayacaksa ihbar ücretini işverene ödemesi gerekir. Ancak derhal fesih hakkı varsa ihbar ödemek zorunluluğu olmadan çıkış yapabilir.

Ergün
Ziyaretçi
Ergün

Bir isyerinde calisiyordum 3 aydir maaş alamıyorum Ocak 2 de cikis vermişler dava açsam alirmiyim haklarimi

Telefon
5524793801
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

İçerideki alacaklarınızı almak için öncelikle arabulucuya başvurmanız gerekiyor. Dava öncesinde arabulucuya gitmek zorunludur. Eğer iş arabulucuda çözülmezse o zaman dava açmanız gerekmektedir. Ücretlerin tamamının bankadan ödenme zorunluluğu olduğu için ve işveren ödeme yapmadığı için ücret alacaklarınızı almanızda bir engel bulunmamaktadır.

RAMAZAN
Ziyaretçi
RAMAZAN

Eletirik birfirmada calışıyorum Ocak 18 de sigortası çıkış yaptı bugun tarih 28 halada şantiyede duruyoruz alacağımı vermiyorlar ben nereye başvurum bana bir bilgibi verin

Telefon
O5397872484
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Şirket sizin çıkışınızı verdiyse artık şantiyede bulunmanıza gerek yoktur. Alacaklarınızı almak için arabulucu ve gerekirse dava yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Tuğba Şentürk
Ziyaretçi
Tuğba Şentürk

İş yerindeki herkesin maaşından keyfi kesim yapılabilinirmi?

Telefon
05526048494
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Maaştan keyfi olarak kesinti yapılamaz. Tüm kesintiler gerekçeli olmalı ve bordroda gösterilmelidir.

Tuğba Şentürk
Ziyaretçi
Tuğba Şentürk

Eşim ve 20 arkadaşı asgari ücretle çalışıyor yeri geliyor fazladan çalışıyorlar ama mesai yazılmıyor maaş günü olunca 250 tl maaşlarından kesiliyo iş verenin verdiği cevap çalışmıyorsan kapı orda eşim ve arkadaşları maaşı çektikden sonra 250 şer tl geri ödeme yapıyor iş yerine bu durumda ne yapmalıyım nereye şikayet etmeliyiz

Telefon
05526048494
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

İşveren asgari ücretin altında ücret veremez. O nedenle eşiniz maaşının tek bir kuruşunu bile iade etmek zorunda değildir. İşveren fazla mesailer için ayrıca ücret ödemek zorundadır. Bu usulsüzlüklerin tespiti için Alo 170 i arayarak iş yerinde teftiş yapılmasını isteyebilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: