Ücret Alma Hakkı

Ücret Alacağı

Ücret alacağı, işçinin işverene karşı yükümlüsü olduğu hizmete karşılık olarak işçiye işveren tarafından ya da üçüncü kişiler tarafından sağlanmış olan para ile ödenen tutarlar olarak bilinir. Ücret ödemesi şu şekilde yapılır;

  • Ücret alacağı, sadece para ile alınır ve işveren tarafından para dışında başka hiçbir ödenek ücret alacağına karşı verilmez.
  • Bono ya da kıymetli evrak niteliğinde olan çek ve senetler ödeme aracı olarak kullanılamaz.
  • Kişi ya da kurum fark etmeksizin ödeme yapılabilir.
  • En birincil kural olarak bilinen banka aracılığı yolu ile ödeme yapılır.

En geç yapılabilecek ödeme tarihi 1 ayı geçemez. İş sözleşmesi fesih edildiği zaman işçinin kazanmış olduğu tüm hakları verilir.

 

Ücret Alacağının Ödenme Biçimi Nasıldır?

Ücret her kime ödenirse ödensin Türk Lirası şeklinde kişilere ödenir. Ancak hizmet akdinde yabancı unsurlar yer alıyor ise böyle bir durumda dolar ya da Euro olarak ödeme yapılabilir. İşçiye yapılan sosyal yardım, yol parası, temizlik, yakıt ve doğalgaz gibi ödemelerde ayni ödemeler olarak bilinir.

 

Ücret Pusulasında Yer Verilen Ayrıntılar Nelerdir?

Ödeme günleri, ödeme gününün ait olduğu dönem, fazla çalışma günleri, sigorta primleri, nafaka, icra ve kesintiler yer verilir. Ücret ödemesinde hem işverenin hem de işçinin dikkat edeceği en önemli hususlardan bir tanesi de ödeme elden yapıldığı zaman ne kadar ücretinin elden teslim alındığı ıslak imzalı ve kaşeli bir şekilde şirketin logosunu gösteren bir belge almalıdır. Alınan her bordro üzerinde gerekli kontrollerin yapılarak çalışma saatlerinin doğru bir şekilde bordro üzerinde yazılı olup olmadığını kontrol etmelidir. Böyle durumlarda her zaman için yazılı ve imzalanmış olan belge gerçek belge kabul edilmesinden dolayı gerçek çalışma saatlerinin ispatlanması zorlaşabilir.

 

Soru Sor

avatar