Ücret Alma Hakkı

Ücret Alma Hakkı

İnsanlar hayatlarını devam ettirmesi için çalışmaya ihtiyaç duyuyor. Çalışmak maddi açıdan insanlara özgürlük sağlıyor. Günlük hayatta ihtiyaçlarını karşılamak için maddi kazanç oldukça önemli bir kavramdır. Bir birinden çok iş imkânları insanların hayatına sunuluyor. İş seçimi insanlar için önemlidir. İşçinin ve işverenin ücret bakımından birçok hakkı vardır. Bunlar yasal haklardır. İşveren işçiye sigorta yapmak, iş kazalarına korumak ve güvenlik almak, çalıştığı gün sayısına göre almak işçinin hakkıdır.

 

Ücret Alma Hakkı Nedir?

İnsanlar yaptıkları işler karşısında, kanunun belirlediği azami ücretlendirme üzerinden maddi kazanç sağlar. İşveren çalıştırdığı her işçi için günlük hesap üzerinden aylık ücret ödemesi yapmalıdır. Ücret kavramı ikiye ayrılıyor. Bunlar ise şu şekilde açıklanabilir.

 

Asıl Ücret Ne Anlama Geliyor?

İşçi ile işveren arasında iş sözleşmesi kurulurken kararlaştıran veya bir koşul ileri sürülmeden işvereninin işçiyi işe alırken bildirdiği ücret “asıl ücrettir”. Buna çıplak ücrette deniliyor. Yani işçinin işe alımında, işverene verilen ücrettir. Her ay belirli sürelerde veriliyor. Asıl ücret, temel ücret ve çıplak ücret gibi adları bulunur. Bunlara ek olarak işçiye ikramiye ve prim, komisyon ve kar payı ödemelerle, sosyal yardım niteliğindeki yemek, taşıt ve giyim gibi yasal para ile ölçülen yararlara ise ücret ekleri denir.

 

Ücret Ekleri Nelerdir?

Asıl ücrete eklenen ve işçiye yan ödeme olarak sağlanmış, para ve paraya dönüşen ücretlerdir. Bunlar fazla işçi mesaisi, Pazar günleri ve bayram çalışması ücretleri ücret eklerine giriyor. Senede yıllık izinler bile ücretli oluyor. İşverenin belirlediği ve yasaların karar verdiği şekilde, yılda 15 ile 45 gün arasında veya daha fazla uzun sürelerde ücretli olarak izine ayrılıyorlar. Yasaların belirlediği şekilde sizde bu haklarınızdan faydalanabilirsiniz.

Soru Sor

avatar