Yıllık İzin Hakkı

Yıllık İzin Ücreti Alacağı

Yeni bir işe başlanması sonrasında deneme süresi ile birlikte, en az bir yıl çalışmış olan işçiler kanunen belli haklara sahip olur. Bu halar arasında yıllık ücretli izin de yer almaktadır. Bir yıllık sürenin işe başlanması ile sayılması sonrasında bu hakkı elde etmiş olur.

Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır?

Yıllık izin gün sayıları kanunen detaylı şekilde belirlenmiştir. Bunlardan biri çalışanın yaşı olup, diğeri ise işçinin o iş yerindeki kıdemi yani çalışma süresi olarak belirlenmiştir. Belirli bir yaşın altındaki ya da üzerinde ki çalışanlar; kıdem parametresi ile de işçinin o iş yerindeki izin süresi, kıdemi ile doğru orantılı olarak arttırılmıştır.

4857 sayılı İş Kanununda yer alan 53. maddesinde; kıdemi ile hak edeceği yıllık ücretli izin gün sayıları detaylı şekilde belirtilmiş olup, şu şekilde sıralanmaktadır.

  • 14 gün, 1-5 yıl arasında olan işçilere,
  • 20 gün 6-14 yıl arasında olan işçilere
  • 26 gün ise 15 yıl ve daha fazla olanlara ücretli izin hakkı kazanmış olur.

Aynı kanun maddesinin yaş kriterine göre hak edeceği yıllık izin gün sayıları şu şekildedir: 18 yaşından küçüklere ve 50 yaşından büyüklere 20 günden az yıllık ücretli izin verilemez. Bu süreler yasanın belirlediği en alt sürelerdir ve bireysel iş sözleşmelerde bu süre artırılabilir.

İhbar Süresi Yıllık İzin Olarak Sayılabilir Mi?

Haklı gerekçeler söz konusu değilse, iş sözleşmesi işçi ya da işveren tarafından, belli bir süreden önce sonlandırılamaz. Bu süreye ihbar süresi denir ve yıllık izin ve ihbar süreleri iç içe geçemez.  Fakat sözleşme feshi işçinin yapması durumunda ise yıllık izin ile ihbar süresinin bir arada olmasında bir olumsuzluk görülmede gerekli hak kazanılır.

6
Soru Sor

avatar
3 Soru konuları
3 Soru cevapları
1 Takipciler
 
İlgi çeken sorular
En yeni sorular
4 Soru yazarı
Seher bedelErtaniscihaklarimizÖmür budak Son soru yazarı
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Ömür budak
Ziyaretçi
Ömür budak

6 aylık çalışan bir haftalık izin hakkı elde edebilir mi ?

Telefon
0533 706 59 52
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

Yıllık izin hakkınızın doğması için çalışma sürenizin 1 yılı doldurması gerekmektedir. 1 yılınız dolduğunda 14 günlük yıllık izin hakkınız olur. Ancak kimi zaman işveren ve işçi aralarında anlaşarak 6 aylık süre tamamlandığında 1 haftalık izin kullandırılabilmektedir. Ancak işverenin bu konuda yasal bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ertan
Ziyaretçi
Ertan

17.07.2017 tarihinde işe girdim. 2020 şubat ayı içerisinde işi bırakmayı düşünüyorum. 2019 yılı izinimi kullandım. 2020 yılı için izin hakkımı çıkarken talep edebiliyormuyum

Telefon
05309231223
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

17/07/2020 tarihinden sonra çıkış yaparsanız yıllık izin alacağı isteyebilirsiniz.

Seher bedel
Ziyaretçi
Seher bedel

Isverenin iscisine yillik izin vermesi mecbirimidir vermedigi taktirde cezasi varmidir 2018den bu yana calisiyorum isverene soruldugunda benim is yerimde yillak izin özel gunler resmi tatiller yok vermiyorum diyor

Telefon
5345887251
iscihaklarimiz
Yönetici
iscihaklarimiz

İşveren 1 yılını dolduran işçisine yıllık izin kullandırmak ya da ücretini ödemek zorundadır. Milli ve dini bayram çalışma ücretlerini işçiye ödemek zorundadır. İş yerinde çalışırken bayram çalışması ücretlerinizi arabulucu ve dava yoluyla isteyebilirsiniz ancak yıllık izin ücretleriniz için bu yol kapalıdır. Diğer yandan bayram çalışması ücretleriniz ödenmediği için tazminatlı çıkış yapabilirsiniz. Tercih sizin.

%d blogcu bunu beğendi: